|
100 национални туристически обекта - Бачковски манастир
|
|
|
|
|
Данни
Надморска височина : 1040 метра
Описание:
Манастирът е основан през 1083г. от Византийския пълководец от грузински произход Григорий Бакуриани и неговия брат Абазий. За съжаление само двуетажната костница, която се намира на около 300 метра от сегашния манастирски комплекс, се е запазила от самото основаване до наши дни. Костницата е уникален исторически обект, който си заслужава да се посети заради нейните старинни стенописи, които се нареждат сред най-ценните произведения на православното изкуство от 11-12-ти век. Манастирът е покровителстван от цар Иван Александър по време на Втората българска държава, за което свидетелства негово изображение в арките на притвора на костницата в знак на благодарност за приноса му при възстановяването на сградата. Като много други манастири по българските земи, в Бачковската обител също се помещава килийно училище (от 11 век). Любопитен факт е, че след падането на България под турско робство в края на 14-ти век, Патриарх Евтимий е изпратен в Бачковския манастир на заточение. Заточването му тук, обаче, не го обезкуражава и патриархът заедно със своите ученици развива активна религиозна и книжовна дейност зад стените на манастира.
Въпреки че Бачковския манастир оцелява след първоначалното нашествие на Турските армии, по-късно последва съдбата на повечето други православни манастири по нашите земи и бива ограбен и разрушен. Възобновен е към края на 15-ти век, като трапезарията е реконструирана през 1601г., а запазената и до днес църква Света Богородица е завършена през 1604г. Стенописите на трапезарията, изписани от неизвестна ръка през 1605г., са забележителни със своята художествена стойност. Църквата, от своя страна, също изобилства от красиви стенописи, но това, което най-вече привлича посетителите, е иконата на Богодорица, за която се смята, че е чудотворна. Дълга опашка от богомолци, дошли тук, за да се помолят на чудотворната икона на Богородица, обикновено се вие далеч пред входа на църквата. Освен основната църква, комплексът също така включва два по-малки храма – Св. Архангели (от 13-14в.), който се намира в северния двор до главната църква и Св. Никола, строен в периода 1834-1837г. Църквата Св. Никола, която се издига в южната част на вътрешния двор, впечатлява със запазените си стенописи от 1841г., дело на ръката на известния майстор Захари Зограф (изрисувал и собствения си образ сред тях). Манастирът има и собствен музей, в който могат да се видят обредни предмети от различни периоди.
Намира се на десния бряг на Чепеларска река (Чая), над шосето Пловдив – Смолян, на 29 км от Пловдив, на 89 км от Смолян и на 10 км от Асеновград. Това е вторият по големина и значение манастир в България - една истинска света обител. Основан е от виден византийски държавник, по произход грузинец, през 1083 г. Няма същия вид както при основаването си, защото е опожаряван и възстановяван многократно. Оттогава е оцеляла само костницата с твърде интересна архитектура. Друга оцеляла сграда е църквата “Св. Архангели” от XII век, чийто долен етаж е изографисан от Захари Зограф и учениците му през 1841 г. В трапезарията на манастира са открити уникални стенописни изображения на философи и писатели от античността. В Съборната църква “Св. Богородица” (от 1604 г.) се пази изключително ценната икона “Богородица Елеуса” от 1310 г., донесена от Грузия. Манастирският музей е много богат с експонати - църковна утвар, икони, книги, сабята на кръстоносеца Фридрих Барбароса, султанският ферман от 1452 г., дърворезбованият кръст с миниатюри. В църквата “Св. Николай” е запазен стенописът на Захари Зограф от 1850 г. - “Страшният съд” - едно от най-интересните и значими произведения на изобразителното изкуство у нас през Възраждането. Предполага се, че тук е бил заточен от турците и починал патриарх Евтимий. В двора е разперило широко клони дървото Диасперус лотос (джинджифа), донесено преди повече от 2 века от Грузия. Бачковският манастир “Успение Богородично” е ставропигиален, т.е. подчинен направо на Светия Синод. Сградите му разполагат с над 200 места за нощувка срещу няколко лева. Около него е израснало туристическо градче с магазини, заведения, голям къмпинг. В близкото село Бачково (на 1 км) има туристическа спалня с 54 места в стаи с по 4, 6 и повече легла. Може да се нощува и в близкия Асеновград.
|
|
|
|